Çağlayan mahallesi perde çeyiz.

Evtekstili diye adlandırılan ve kızlarımızın annelerinin yaptığı, ama artık unutulan çeyizlik eşyaların dikildiği,yapıldığı mekanlardır.

Kız çocuğu olan anne, Daha kız yaşına girmeden eline bir tığ alır, başlardı kızı için dantel,kanaviça,masa örtüsü, televizyon örtüsü, buzdolabı örtüsü örmeye. Şimdi nedendir bilemeyiz ama, o zamanlar beyaz eşya pahalı diye midir. Nedendir her eşyayı örme huyu vardı.  Anneler o dönemlerde boş oturan kızlarına ” Boş boş oturma al eline bir tığ” derlerdi. Gece nin karanlığında mum ışığında bile durmadan örgü örürlür dü. Hep bir şeylerin üstünü örteceğiz ya. Hatta koltukların başlarına bile küçük dantellerden örtüler konulurdu. Danteli olmayan gelin ayıplanırdı. O çeyizin kız evinden çıkması, damatın evine serilmesi hatta günlerce sergi gibi müze gibi mahallenin kadınları çeyizleri görmeye gelir giderlerdi.

Komşular bir birlerinden ördükleri dantellerin örneklerini alırlardı. Çok garip garipte isimleri vardı. Örümcek, türkan şoray kirpiği, Havluların kenarlarına dantel, ve olmazsa olmaz iğne oyası. Eşarpların kenarlarına yapılır dı.  Unutmuyorum kulağımda kalmıştır ozamanalrdan. Biri birine bir örneği anlatırken ” iki çek bir bat”  “üç çek bir bat” Bu çek dedikleri ip gibi yap yani zincir çek. Bat dedikleri de desenin dantelin ilerleyişi. Belki şimdi banel duruyor kimilerine göre, bel ki demode. Ama emekti, göz nuru idi. Bir uğraştı. Hatta bir birlerine verilen dantel örnekleri paylaşmaktı, dayanışma idi. Bir gelinin çeyizinde nakış olmaz ise olmazlardan dı. Ama yuvarlak bir çember ile iğne ile yapılıridi. Desenler, motifler hayaller işlenirdi o halka içindeki etamin denilen kumaşa. Piko, pike, Daha neler neler.

Teknolojinin, el işi çeyizlere etkileri.

Teknoloji her konuda olduğu gibi ev çeyizi   ve el örgüsü çeyiz eşyalarını da etkiledi. Elle bin bir emekle bir bir piko masa örtüsü örmek kişinin aylarını alır ken. Teknoloji ile bir saatte yapıla bilir hale geldi. Zamanımızda genç kızlarımızın çeyiz veya bu tür becerilere ilgi duymaması bu işin hepten bitmesine sebep oldu.

Çağlayan mahallesi perde çeyiz.

İşte kağithane ilçesi çağlayan mahallesi vatan caddesi üzerinde Genç kızlarınızın, veya yeni taşınacağınız evinizin, pencerelerinden içeriye sızan güneşi kırıp, içeriye sadece aydınlık olarak girmesinden öte hayallerinizi bir masal gibi  evinizin içine yansımasına sebep olacak perdeleri diken. vakit bulup yapamadığınız nakış, piko,  kanaviça gibi eşyalarınızı sizin isteğiniz veya sizin düşüncelerinize,hayallerinize uygun yapacak. Camlardaki perdeleriniz den mutfak takımlarınıza kadar. Yatak örtünüz den nevresiminize. Yeni evlenen bir geç kızın ihtiyacıolan çeyizlerin, tasarımı, yeni taşınacağınız evin perde ve diğer eşya çeşitleri itina ile yapılır.

Masal çeyiz

Yılların tecrübesi ile

piko,nakış,pike,mutfak,bebek takımları

ve

özel tasarım ürünleri itina ile hazırlanır

Çağlayan masal çeyiz vatan caddesi no:82 Akarsu pasajı kat 1 Kağithane istanbul

Anneler kızım evlenme çağına geldi, bir piko bile örmedi, bir pikosu bile yok ne edecem derdine son.

Çağlayan çeyiz bu sorununuzu çöze bilecek en uygun adres.  Sizde evinizin,kızınızın,oğlunuzun çeyiz eşyalarını ala bilir, veya istediğinize göre özel tasarımlardan yaptıra bilirsiniz.  Çağlayan çeyiz konusunda masal çeyize güvendi. Sizinde evinize masal çeyiz eli değsin

masal çeyiz

çağlayan mahallesi çeyiz

Yazar Hakkında

Anonimnecmi akarsu {admin}admin@gurselmahallesi.net

Yorumlar


Sen de Yorumla!