İstanbul ve Türkiye nin her yerinde emlak ve konut sektörü Ak parti hükümeti ve kentsel dönüşüm yasasından sonra nerede ise tek sektör oldu Türk mütahit ve mühendisleri inşaatsektöründe dünyada adından bahsettirir oldu ve Şu an Türk İnşaatcıları sadece türkiye de değil dünyada inşaat yapmaktalar hele ki bölgesini nerede ize Türkler inşaa ediyor diye biliriz Ülkemizde de şuan inşaat sektörü büyük bir patlama yaşıyor. Hükümetin belki de el atması gereken konut fiyatları akıl almaz derecede yükselen konut fiyatları büyük paralar bağlayarak daire veya dükkan satın alan yatırımcıların bu yatırım araçlarını kiraya verirkende satın aldıkları değerler üzerinden verebilmek.

kağithane kiralık daire

gürsel mahallesi kiralık daire

zorundalar buda konut kira bedellerini yüksek oranda olmasına sebep oluyor. Esnaf bir dükkan kiraladığında kiraları yüksek olduğundan iki üç ay kirasını ödeye biliyor sonra kira ağırlığı nedeni ile bir iki ayda mal sahibine kira ödemiyor ve dükkanı kapatıp iflas ediyor hem dükkanı açan yatırımcı elinde avucunda olanı kaybediyor hem dükkanı kiraya veren bir iki ay kirasını alamıyor karşılıklı maduriyetler ortaya çıkıyor.Bir mahalle esnafı 4,500 ile 10,000 tl aralığında kiralar ile esnaflık yapmakta hiçbir mahallede esnaf bu kiralar ile iş yapamaz.

yapar ise de ileriye dönük mekanını açık tutamaz bu denli ağır kiralar kiraya verenide kiralayanıda madur ediyor iki tarafda memnun kalamıyor. mal sahibi mülkünü pahalı almış ucuza kiraya veremiyor kredi borcu vs var kiralayan kişide o rakamlarda kirayı çıkartamıyor ve sonu hüsran işte devletin bu konuda araya girebilecek bir formul uygulamalı en azından üç ayda kira üzerinden ödenen stobaj bedelini esnafın üzerinden çekebilmeli

Etiketler: Okunma 09 May 2016

Yazar Hakkında

Anonimnecmi akarsu {admin}admin@gurselmahallesi.net

Yorumlar


Sen de Yorumla!