Gürsel mahallesi daha öncesinde Şişli ilçesine bağlı bir mahalle idi. Konum olarak İstanbul ilinde çok değerli bir konumda. Çok bilinen ve kalabalık olan Çağlayan mahallesi ne yakın, Ayrıldığı Şişli ilçesinin hemen dibinde, Ok meydanı gibi bir mahalleye yakın olması önemli. Taksim, Ortaköy, gibi merkezlere yürüme mesafesinde gürsel mahallesi. Çağlayan adliye sarayı ile çok daha fazla bir önem kazanan mahallenin, okmeydanı ssk hastanesi ile de iç içe olduğunu söylelim. Ağız ve diş sağlığı hastanesi hatta ilk diş hastanesi mahallemizde dir.

Ulaşım konusunda iett nin bölgede hizmeti yok. Merobüs düzergahı mahalleden geçiyor olması, iett otobüsüne ilgi bırakmadı. Bu nedenledir ki mahallemizden iett otobüsü geçmemektedir. Yalınız, hemen ssk hastanesinin önünden her yöne iett otobüsleri geçer. Ağız ve diş hastanesi arkasından da mahallemizin sınırlarından geçiyor. Gürsel mahallesi Kağıthane’ye yakın olan bölgelerinin metrobüse uzaklığı biraz sıkıntılı.

Gürsel mahallesi üç ayrı bölge

Gürsel mahallesi merkezinde bir semt konağına sahip. Semt konağı içerisinde tiyatro,halk sağlığı merkezi, özürlüler derneği, Ptt hizmetleri,muhtarlık hizmetleri tek çatı altında toplanmıştır. Gürsel mahallemiz 40 bin üstünde bir nüfusa sahiptir. Nüfus olarak kalabalık bir mahalle yalınız, mahallenin nüfus dağılımı, yerleşim nedeni ile dağınık bir yapı. Üç ayrı mahallenin bir isim altında toplanmış gibi. Mesela Selamet cami bölgesi. Mahallenin okmeydanı ve Talat paşa mahallesi kısmında kalır. Camisi, marketi var. Mahallenin merkezi olan 28 nisan caddesine pek işleri düşmez. Şöyle izah edelim. O tarafta oturan komşularımızın 28 nisan caddesi gürsel mahallesinin merkezinde olan esnafa etkisi azdır.

gürsel mahalelsi sitesi

gürsel

Mahallemizin diğer bir bölümü ise, Çağlayan mahallesi kısmına kalan taraftır. O bölgeninde camisi, berberi, marketi var. O bölgenin yine 28 nisan caddesi üzerinde merkezinde etkisi çok azdır. O kısımda oturan komşularımız metrobüs düzergahını kullanırlar. Kısaca anlatmak istediğimiz şudur. Mahallemizin nüfusu kalabalık, fakat üç ayrı bölgele bölünmüştür. Gürsel mahallesi için ticaret düşünen kişiler, kiralayacakları mekanların kiralarını buna göre belirlemeliler.  Gürsel mahallesi kiralık dükkan ciddi pahalı. O nedenle nüfusun yoğunluğuna aldanarak yanılgıya düşülmesini istemeyiz. Çağlayan mahallesinde bütün insanlar vatan caddesini kullanmak zorunda. ama gürsel mahallesinde  bir ay bile 28 nisan caddesine insanlar gelmeye bilir.

Gürsel mahallesi 2 liseye sahip. yine gürsel mahallesinde orta okul, ilk okul, ana okulu çok sayıda yeterince mevcuttur. Son dönemde kurumsal marketlerin sayısı çokça artmıştır. 28 nisan caddesi üzerinde ve hemen yakınında 2 km mesafede 7 adet market mevcuttur. Bu marketler büyük ve bilindik marketlerdir. Gürsel mahallesi kısaca, yaşam alanları ile, park ve bahçeleri ile,hemen etrafında yerleşmiş kamu hastaneleri ve büyük özel hastaneleri ile yaşanılacak bir mahalledir. Yine gürsel mahallesi kiralık daire ve iş yeri bakımından zor yaşanılacak bir mahalledir.

Etiketler: Okunma 04 Mar 2021

Yazar Hakkında

Anonimnecmi akarsu {admin}admin@gurselmahallesi.net

Yorumlar


Sen de Yorumla!