Gürsel mahallesi Kağithane ilçesine bağlı bir mahallemiz. Şişli,çağlayan talatpaşa okmeydanı mahallelerinin komşusu ve bu mahallelerin ortasında yer alan bir mahalle. Çağlayan ve okmeydanının gölgesinde kalmış bir mahallede diye biliriz. Çoğu zaman okmeydanı gürsel mahallesi veya çağlayan gürsel mahallesi diye anılır. Oysa ki bu mahalle de; Okmeydanı da çağlayanda gürsel mahallesi gibi bir mahalle. Ayrıca çağlayan da gürsel mahallesi de Kağıthane ilçesine bağlı birer ayrı mahalledir.

Çağlayan mahallesi ni ön plana çıkartan çağlayan meydanı miting alanı,çağlayan mahallesinin adının çokça duyulmasına sebep olduğundan gürsel mahalleside hemen çağlayana komşu ve bu nedenle KAĞİTHANE anılmaz. Çağlayana bağlıdır diye düşünülerek bu şekilde algılar oluşmuştur. Aynı mesele okmeydanı içinde geçerlidir. Okmeydanı eğitim ve araştırma hastanesi nedeni ile okmeydanı adı anılan hatta şişliye bağlı olmasına rağmen şişliden daha çok adından bahsettirir.

gürsel mahalelsi sitesi

gürsel

Ama şişli ilçesinin bir mahallesi olan okmeydanı da, çağlayan gibi gürsel mahallesinin diğer tarafında hemen bitişik komşusu, olması nedeni ile gürsel mahallesi olsa olsa okmeydanına bağlıdır. Gibi düşünülerek hareket ediliyor. ve okmeydanı gürsel mahallesi diye yanı sanki gürsel mahallesi okmeydanına bağlı bir mahalle imiş gibi hareket edilerek algı oluşmuştur.  Okmeydanı eğirim ve araştırma hastanesi nin olduğu kısım şişli ilçesi okmeydanı mahallesi hemen karşısında diş hastanesinin olduğu kısım ise Kağithane ilçesine bağlı gürsel mahallesi dir.

Kağithane nin kaderi sanki bu şekilde yanılgılar örneğin sanayi mahallesini 4 levente bağlı bilenler çeliktepe ye levente bağlı imiş gibi adres bilgilerinin verildiğini hatta bir çok esnafın kart vizitlerin de sanayi mahallesi levent diye adres bilgileri görmüşlüğümüz bile olmuştur.

gürsel mahallesi  diye biliriz ki İstanbul ilinin ortası gibi her yere ulaşımı kolay metro ve metrobüs düzergahında bir mahalle. Üç adadan oluşan mahallemiz çağlayan mahallesi yakını bir ada, orta kısım bir ada ve selamet cami tarafı bir ada oluşmak üzere üç adadan oluşuyor. 3 camisi her adada birer cami mevcuttur 5 okulu bir diş hastanesi birde sağlık ocağı olan gürsel mahallesi, kısa zaman sonra inşaatı bitecek olan birde mahalle konağına sahip olacak. Çok sayıda dernek ve vakıflarında yer aldığı mahallemizin nüfüsü her geçen gün göç alarak artmaktadır. 7500 haneden oluşan mahallemiz ,mütevazi bir kesim olarak bilinir. Türkiye nin hemen hemen her ilinden göç almış bir mahalle 

Gizia, ds damat,balizza gibi büyük moda imalatları hemen mahallemizin girişinde sizleri karşılar.. orion ise bir başka büyük firma yine gürsel mahallesinde yer almaktadır. Ecza depoları ,koskep bigi kurumsal iş yerlerinin yan ısıra belkide ptt kargo sistemlerinin en büyük kargoların dan birisi. Yine gürsel mahallemizin girişinde sizlere mahallemize hoş geldiniz der gibi sizleri karşılar. Çağlayan adliye sarayının bir kısmı da mahallemiz de olması nedeni ile  avukat büroları da çok sıklıkla göre bileceğiniz İş imkanlarından dır.

Etiketler:, Okunma 08 Mar 2021

Yazar Hakkında

Anonimnecmi akarsu {admin}admin@gurselmahallesi.net

Yorumlar


Sen de Yorumla!